Jak czytać etykietę produktu?

lipca 17, 2017Bez znaczenia, ile razy na opakowaniu producenci rzucą hasełkami w stylu fit, dietetyczne, zdrowe, skład powie ci najprawdziwszą prawdę (wybaczcie pleonazm, gramatyczni naziści, ale nie mogłam się powstrzymać od podkreślenia tego). 


SKŁAD - IM MNIEJ, TYM LEPIEJ.

Wiadomo, że produkt zawierający w składzie 5 składników będzie lepszy od tego, w którym wypisano całą Wikipedię. Najlepiej jest wybierać towar, do którego produkcji użyto rzeczy, które rozumiemy, bądź taki, którego lista składników jest jak najkrótsza, ponieważ bardzo często zdarza się tak, że producenci używają mnóstwo chemii w zamian naturalnego odpowiednika określonego składniku. 

SŁYNNE "E" - CZY WSZYSTKIE SĄ ZŁE?
Nie, nie wszystkie. Ale przecież nikt z nas nie będzie wkuwać na blaszkę każdego E, więc jak rozpoznać te dobre? Z pomocą przychodzi zasada z punktu powyżej - im mniej, tym lepiej. Jednak jeżeli należycie do osób, które lubią mieć wszystko pod kontrolą, z pomocą przychodzą aplikacje, których znajdziemy mnóstwo. Ja używam aplikacji o nazwie Zdrowe Zakupy (klik). Możesz również sumiennie sprawdzać każde E, jeśli masz wystarczająco dużo czasu na zakupach. 


"OSZUSTWA" PRODUCENTÓWByć może słowo "oszustwo" brzmi zbyt poważnie, ale jak wspominałam na samym początku, skład często pokazuje co innego niż kuszący, ogromny napis FIT, który zabiera na opakowaniu więcej miejsca niż filmy z serii "Prankuję znajomych piosenką X" na YouTubie. Przykład: piękny, ciemny, (nie)zdrowy chlebek, który aż prosi się o jego kupno, bo przecież jest dużo zdrowszy niż jego biały brat, często jest barwiony karmelem*. Oznacza to, że jest to nic innego jak pszenny chleb, a jego barwę zawdzięcza się wymienionemu barwnikowi.
*Karmel - cukier spożywczy, używany do barwienia np. coli, lodów, dżemów czy wymienionego wcześniej pieczywa.


KOLEJNOŚĆ 

Ważną rzeczą jest również kolejność, która nie jest przypadkowa. Postawmy sobie jako przykład skład pewnego batona, który znajdziecie na zdjęciu poniżej. Kolejność oznacza, ile danego składnika znajduje się w określonym produkcie. Z tego składu można wyczytać, że najwięcej w nim, niestety, cukru
WARTOŚCI ODŻYWCZE

Wartości odżywcze produktu można znaleźć zazwyczaj tuż pod składem produktu. To nic innego, jak: kalorie, tłuszcze (nasycone i nienasycone), węglowodany (w tym cukry), białko, błonnik i sól. Warto je czytać, żeby wiedzieć, czy dany produkt nie zawiera np. dużo cukru. 

INFORMACJE DLA ALERGIKÓW

Nie pomijajcie informacji zaczynającej się od słów "Może zawierać śladowe ilości [...]", gdyż jest to informacja w większości przeznaczona dla alergików. Jeżeli na produkcie znajduje się taka wzmianka, oznacza to, że w danej fabryce używa się wymienionych składników, więc mogą się również pojawić w tym. Mam nadzieję, że dowiedzieliście się czegoś nowego! 
Adios, 
Angelika.Brak komentarzy:

Obsługiwane przez usługę Blogger.